خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

  مسوولان کشور به بخش تعاونی بها نمی‌دهند


  مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر لزوم ایجاد باور به بخش تعاونی گفت: مقامات عالی کشور نه در کلام و نه در عمل به بخش تعاونی بهایی نمی‌دهند و تبدیل بخش تعاونی به بخش الگوی اقتصادی کشور مستلزم باور همه به بخش تعاونی است.

  پیمان باباخانلو در همایش تعاونی‌های برتر خوزستان- که در اهواز برگزار شد- ضمن گرامی داشت هفته تعاون اظهار کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته گذشته در آیین افتتاح یک نمایشگاه، بر لزوم تعیین یک چشم‌انداز و شعار محوری برای پیشبرد امور در هر سال تأیید و شعار "بیایید تعاون را باور کنیم" را به عنوان شعار امسال وزارتخانه تعیین کرد و این شعار حاصل یک آسیب‌شناسی است. 

  وی افزود: بخش تعاونی دارای یک ضعف بزرگ تئوریک است به این معنی که ما در سال‌های اخیر مبانی تئوریک تعاون را تدوین و تبیین نکردیم و گفتمان‌سازی یکی از راه کارهای ایجاد باور همه به بخش تعاونی است.

  باباخانلو، الگوسازی را از دیگر راه‌های ایجاد باور همگان به بخش تعاونی دانست و عنوان کرد: الگوسازی به معنی معرفی الگوهای موفقی از تعاونی‌های سطح کشور در عرصه‌های مختلف به جامعه است و الگوسازی تعاونی‌های موفق در جامعه از بهترین راه‌های ایجاد باور نسبت به بخش تعاونی محسوب می‌شود.

  وی با تأکید بر توجه به استمرار موفقیت در تعاونی‌ها بیان کرد: حصول موفقیت در تعاونی‌ها بسیار مهم و ارزشمند است اما مهم‌تر از آن استمرار و ماندگاری این توفیق است. در این همایش موضوع غیرفعال بودن 50 درصد تعاونی‌های سطح کشور مطرح شد و برخی از این تعاونی‌های غیرفعال در حوزه مسکن بودند که با اتمام فعالیت شان غیرفعال شدند اما واقعا تعداد زیادی از تعاونی‌های ما غیرفعال هستند.

  باباخانلو، با بیان این‌که غیرفعال بودن 50 درصد تعاونی‌های سطح کشور به همان باور به بخش تعاونی بازمی‌گردد، گفت: این باور و سرمایه اجتماعی برای ادامه فعالیت تعاونی‌ها، ماندگاری و استمرار موفقیت در تعاونی‌ها مورد نیاز است. ماندگاری شرکت‌های تعاونی در عرصه اقتصاد به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد و بنابراین به جد به شرکت‌های تعاونی توصیه می‌شود که برای پایداری خود در بخش اقتصاد خلاقیت و نوآوری داشته باشند و زمانی که تکنولوژی نو به سرعت در حال تغییر است، از انجام امور تکراری خودداری کنند.

  مدیرکل دفتر توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اهمیت بسیار زیاد برندسازی در شرکت‌های تعاونی اظهار کرد: وزارتخانه از شرکت‌های تعاونی که قصد برندسازی دارند حمایت‌های مالی می‌کند و برند یا همان نشان از رموز ماندگاری و پایداری شرکت‌های تعاونی است.

  وی تصریح کرد: در نهادینه کردن فرهنگ و آموزش‌های تعاون با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت آموزش و پرورش و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مقرر شده تا آموزش‌های تعاون در کتب درسی دانش‌آموزان گنجانده شود. همچنین با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت تعاون و وزارت علوم رشته‌هایی در بخش تعاونی در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد راه‌اندازی خواهد شد.

  باباخانلو درباره ماده‌های مربوط به بخش‌های تعاونی در برنامه ششم توسعه خاطرنشان کرد: وزارتخانه یک ماده واحده الحاقی به ماده 14 برنامه ششم توسعه، به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرده که با توجه به این که این ماده در کمیسیون تلفیق در حال پیگیری است، از نمایندگان خوزستان می‌خواهم که به وزارتخانه در گنجاندن این ماده به برنامه ششم توسعه کمک کنند.

  وی با بیان این که ماده الحاقی در راستای ادامه ماده 124 قانون برنامه پنجم توسعه پیشنهاد شده است، خاطرنشان کرد: در این ماده درخواست شده که 10 درصد از سهم بازار پولی کشور در سال پایانی این برنامه به تعاونی‌ها تعلق گیرد. بنا داریم با کمک این ماده الحاقی منشا کاهش منابع تخصیص یافته به توسعه بخش تعاونی در سال های اخیر را رفع کنیم.

  باباخانلو درباره دیگر درخواست‌های وزارتخانه در ماده الحاقی پیشنهاد شده به ماده 14 برنامه ششم توسعه عنوان کرد: ما همچنین خواستار این موضوع شدیم که درآمدها و وجوه حاصل از واگذاری‌ها، در جایی غیر از موارد مطرح شده در ماده 29 قانون اصل 44 هزینه نشود و از این طریق از دست‌اندازی به منابع در نظرگرفته شده به بخش توسعه تعاون در قانون، جلوگیری کنیم.

  مدیرکل دفتر توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در سال های اخیر و به صورت سالانه میزان منابعی که برای توسعه به تعاونی‌ها تخصیص می‌یافت، کاهش یافته است. برای مثال در سال‌های گذشته سالانه 5 هزار میلیارد ریال به توسعه تعاونی اختصاص داده می‌شد و امسال این رقم به 3 هزار میلیارد و 450 میلیون ریال تقلیل یافته است. به صورت کلی اگر منشاء این کاهش‌ها رفع نشود، در سال‌های آتی نیز کاهش منابع در این زمینه را شاهد خواهیم بود که در این باره پیگیر رفع این منشا هستیم.


  این مطلب تا کنون 10 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : تعاونی ,توسعه ,ماده ,تعاون ,باور ,کشور ,رفاه اجتماعی ,شرکت‌های تعاونی ,ایجاد باور ,وزارت تعاون، ,توسعه تعاون ,توسعه تعاون وزارت ,تعاون وزارت تعاون، ,دفتر توسعه تعاون ,
  مدیرکل توسعه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر